21 Ocak 2010 Perşembe

ÇİÇEKLİ KAŞKOL

Malzeme:
1 ad. kahverengi yün veya
1 ad.pembe yün
4 numara tığ1.sıra; 23 zincir çekilerek ilk zincirle birleştirilir.

2.sıra;3 zincir çekilerek 11 ad.trabzan yapılır ve 3 zincir çekilir sık iğne yapılır.

Tekrar 3 zincir çekilir ve 11 trabzan yapılır 3 zincir çekilerek sık iğne yapılır. Bu işlem 5 kez yapılır.

3.sıra; 8 zincir çekilir tersten önceki sıradaki sık iğnenin hemen yanına bir trabzan yapılır.5 zincir çekilir sıradaki sık iğnenin yanına trabzan yapılır. En son sık iğneye de bir trabzan yaptıktan sonra 5 zincir çekilerek başta çektiğimiz 8 zincirin 3.zinciri ile birleştirilir.6 ad. pencere (boş kutu) elde etmiş oluruz.
4.sıra: 3 zincir çekilir ve 11 ad. trabzan yapılarak 3 zincir çekilerek diğer kutuya sık iğne yapılır.

Tekrar 3 zincir çekilir ve 11 ad.trabzan yapılarak 3 zincir çekilerek sonraki kutuya sık iğne yapılır.
Bu sra bu şekilde bitirilir.5. sıra. 9 zincir çekilerek tersten bir önceki sıradaki sık iğnenin yanına trabzan yapılır. 6 zincir çekilir ve bir sonraki sık iğnenin yanına trabzan yapılır.


Son 6 zincir çekilir ve başta çekilen 9 zincirin 3.zincirine sık iğne yapılarak birleştirilir.4 zincir çekilir ve tığ üzerine ip iki kez dolanarak 3 defada çekilerek trabzan yapılır. Burada her kutuya 12 trabzan yapılır ve alt sıradaki sık iğnenin yanına sık iğne yapılır. Son kutuya gelince 5 zincir çekilir ve tığ üzerine 3 dolanarak 4 defada çıkarılarak 13 trabzan yapılır.

Son trabzanı yaptıktan sonra 175 zincir çekilir tı üzerine ip dolanır 170. zincire batırılır bu şekilde tığdan boşaltmadan 8 kez dolanır ve hepsi birden alınarak iple boğulur. İp kesilir. Zincir ucuna fındık yapılmış olur.

Daha sonra 5 zincir çekilir ve badem yapılır. 180 zincir çekilir ve 12. trabzana birleştirilir. 11. trabzana sık iğne ile geçilir ve 190 zincir çekilir. Ucuna fındık yapılır ve ip kesilir.

5 zincir çekilerek fındık yapılır ve 160 zincir çekilir 10.trabzana sık iğne ile birleştirilir. 9. trabzana sık iğne ile geçilir ve 195 zincir çekilir.

Toplam 13 ad. farklı boyutta fındıklı zincir yaptıktan sonra buhar ile düzeltilerek kullanıma hazır olur.

İyi günlerde kullanınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim. En kısa zamanda size cevap vereceğim.