16 Ocak 2010 Cumartesi

BONCUKLU BEBE YELEĞİ


Malzeme:

1 ad. beyaz yün

38 ad. mavi boncuk

4 numara örgü şişleri
38 adet boncuk yüne geçirilir. 98 ilmek başlanır.

İlk sıra yüz örülür.

2.sıra; 7 ilmek yüz , 84 ilmeğin biri yüz diğeri iplik yönü değiştirilerek örülmeden alınır. Son 7 ilmek düz olarak örülür.
3.sıra; 7 ilmek yüz örülür.

önceki sırada örülmeyen ilmek yüz diğeri iplik ters çevrilerek örülmeden alınır. son 7 ilmek yüz örülür.


4.sıra; 4.ve 5.ilmek birlikte alınarak ip şiş üzerine bir kez dolanır. Böylece ilik için ajur yapılır. 42 ilmek çift katlı lastik oluşması için yine 1 ilmek örülür ve diğeri örülmeden alınır.
7.sırada 7 ilmek yüz örülür. Son 7 ilmeğe kadar ters örülür ve son 7 ilmek yüz örülür.Bu bölümün 3. sırasında her 10 ilmekten sonra 1 boncuk araya alınarak örülür.3 sıra sonra 7 boncuk diğer boncuklara çapraz olacak şekilde örgüye alınır. Bu boncuklardan 2 sıra sonra 3 sıra yüz örülür ve 2. ilik yapılır.

Haroşadan sonra örülen sırada her 3 ilmekten sonra arttırılır ve kenar lastikler hariç ters örülür.

3 sıra ördükten sonra 12 boncuk aynı aralıklarla örülür.

3 sıra sonra diğer boncuklara çapraz olacak şekilde 11 boncuk örülür. 3 sıra sonra tekrar haroşa yapılır. 3 sıra haroşa yaptıktan sonra 7 ilmek örülür ve 1 ilmwk arttırılr. Her 5 ilmekten sonra 1 ilmek arttırılır. 6 kez ilmek arttırdıtan sonra 5 ilmek örülür ve 39 ilmek(kol için) kesilir. 5 ilmek örülür ve yine her 5 ilmekte 1 ilmek arttırılır ve 14 ilmek arttırdıktan sonra 5 ilmek örülür ve 39 ilmek kol için kesilir. 5 ilmek örülür 1 arttırılır. 6 kez arttırılır ve son 7 ilmek yüz örülür.

Sonraki sıra yüz örülür ve Kol kesitilerinin olduğu yerde 8 ilmek ilave edilir ve örülür.

Sonraki sırada 7 ilmek yüz örülür. Serpme olarak 1 ilmek alınır ve 3.ilmeğin üzerinden geçirilip bırakılır . 1 ilmek örülür 1 gizli arttırılır ve diğer ilmek örülür.

Bu motif yelek bitene kadar her 3 sırada bir çapraz gelecek şekilde yapılır.

Her 6 cm.den sonra toplam 5 ad. ilik yapılır. Yelek bitirilirken 5 sıra haroşa yapılır ve kesilir. Yeleğin bitmiş uzunluğu 28 cm.dir.

Yakınlarınıza ya da bebeğinize sıkılmadan zevkle örebileceğiniz sevimli bir yelek.


İyi günlerde kullanınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim. En kısa zamanda size cevap vereceğim.