11 Ocak 2010 Pazartesi

BEYAZ ATKI


Malzeme:
1 ad.beyaz yün
5 numara tığ

Başlangıç ve 1.sıra : 47 ad. zincir çekilir. 3 zincir daha çekilerek 47.zincir üzerine tığ üzerine 1 dolanarak trabzan yapılır. Zincirler bitene kadar trabzan yapılır. Toplam 48 trabzan olur.

2.sıra: 4 trabzan yapılır. 5. trabzanda, alt sıradaki 4. ve 5. trabzanın arasından arkadan tığ geçirilerek bir trabzan yapılır. Devam edilerek 8 trabzan yapılır. Diğer 8 trabzan aynı şekilde ancak bu sefer önden geçirilerek trabzan yapılır. Bu şekilde 5 ad. 8'zerli trabzanlar yapılır. son 4 trabzan düz örülür.

3.sıra: 4 ad. kenar trabzanı örülür. bir önceki sırada arkadana alınarak örülen trabzanlar bu sırada önden alınarak örülür, önden alınarak örülenler ise arkadan tığ geçirilerek örülür.

6 sıra bu şekilde örülür.
7. sırada ise ilk 8 trabzan önden diğer 8 arkadan olacak şekilde sıra bitirilir. ( kenarlarda 4'er ad. trabzan unutulmamalıdır)

İlk 6 sıra yapısı ile 2. 6 sıra da bitirilir ve ilk 6 sıra gidiş yolu izlenir. Her 12. sırada 1. sıra gibi başlanır ve istenilen uzunluğa gelene kadar atkı örülür.

Yaklaşık 40 ad. kare uzunluğunda (20 x 12 sıra) olduktan sonra başlama ve bitişe 1'er sıra pencereler yapılır.

Yumaktan 30 cm. uzunluğunda 144 ad. ip kesilir. ve her 3 ip ortasında tutularak her kutucuğun içine bağlanır.Saçaklama işi bittikten sonra ütünün sadece buharı tutulup el ile düzeltilir.


İyi günlerde kullanınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim. En kısa zamanda size cevap vereceğim.